Menu
چگونه در آلودگی هوای تهران زنده بمانیم؟
1393/11/4
بدون در نظر گرفتن علل افزایش آلودگی هوا اعم از بنزین نامرغوب، تولید خودروهای غیراستاندارد و ... ای کاش حالا که مسئولین راهکار مناسبی جز تعطیلی برای بهبود آلودگی شهر نمی یابند برخی از روش های زیر را جهت کاهش صدمات جانی اطلاع رسانی می کردند و یا دست کم با توزیع رایگان ماسک های فیلتردار در سطح شهر، موجب اندکی دلگرمی مردم می شدند.

* چگونه در آلودگی هوای تهران زنده بمانیم *
________________________________________

در هوای آلوده باید برخی مواد غذایی را مصرف کرد که خاصیت خنثی‌کنندگی مواد سمی موجود در هوا را داشته باشند

• از طالبی تا ماهی!
مصرف غذاهایی که حاوی آنتی‌اکسیدان‌های سلنیوم و بتاکاروتن هستند هم توصیه می‌شود؛ هنگام آلودگی هوای استنشاقی، مقدار زیادی رادیکال آزاد در بدن تولید می‌شود که سبب کاهش توان فرد در انجام کارهای روزمره زندگی شده و حتی در دراز مدت می‌تواند بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی- عروقی و انواع سرطان را ایجاد کند. برای به حداقل رساندن عواقب ناشی از تجمع رادیکال‌های آزاد در بدن مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها را در رژیم غذایی افزایش دهید. سبزیجات و میوه‌هایی مثل طالبی، انبه، کدو تنبل، فلفل،اسفناج، کلم و زردآلو بتاکاروتن دارند. سلنیوم را هم می‌توانید در غذاهای دریایی، مرغ، نان، آجیل و غلات سبوس‌دار پیدا کنید

• E + C + D= ضد آلودگی
چه در خانه هستید، چه در محل کار و چه پشت فرمان، از مواد غذایی مثل: کرفس، اسفناج، گوجه‌فرنگی، لیمو شیرین، نارنگی، پرتقال و برگه سبز کاهو استفاده کنید که غنی از ویتامین C هستند. البته مصرف جوانه گندم، روغن‌های گیاهی، گردو، بادام، زیتون، جگر و سبزیجات دارای برگ سبز که منابع ویتامین E هستند را هم فراموش نکنید. به خصوص اگر شغل‌تان طوری است که باید بیشتر در هوای آزاد باشید؛ این ویتامین می‌تواند مسمومیت ناشی از آلودگی هوا را خنثی کند.منابع مناسب ویتامین D هم شیر، کره و زرده تخم‌مرغ هستند که باید در برنامه غذایی روزانه‌تان باشند

• پکتین بخورید!
مواد غذایی که سرشار از پکتین هستند، سرب موجود در هوا را می‌گیرند و مانع از نفوذ سرب به سلول‌های بدن می‌شوند؛ مصرف روزانه یک عدد سیب می‌تواند عوارض ناشی از آلودگی هوا را کاهش داده و میوه‌هایی مانند پرتقال و توت‌فرنگی نیز سرشار از پکتین بوده و برای کاهش عوارض آلودگی هوا مفید هستند

• لبنیات کم‌چرب میل کنید
در هوای آلوده باید بیشتر از همیشه شیر، ماست و دوغ بنوشید، زیرا فسفر، منیزیم و کلسیمی که در لبنیات یافت می‌شود، همگی خنثی‌کننده سموم هستند و برای کاهش صدمات دستگاه تنفسی و التهاب دستگاه گوارش ناشی از آلودگی هوا، باید مصرف شیر و لبنیات بیش از پیش شود
مصرف شیر و فراورده‌های آن باعث نرم‌شدن مخاط تنفسی فوقانی، مری و معده می‌شود و به‌دلیل وجود ترکیبات مناسب برای رشد و نمو باکتری‌های مفید که عمل دفع ادرار و مدفوع و مواد آلاینده را تنظیم می‌کنند، التهابات و بیماری‌های دستگاه گوارش را کاهش می‌دهد

• کمبود کلسیم = جذب سرب بیشتر!
افرادی که کمبود کلسیم دارند، بیشتر در معرض خطر آلودگی با سرب قرار می‌گیرند. چون گیرنده‌های فلزات ۲ ظرفیتی در بدن انسان به‌صورت رقابتی عمل می‌کنند و در صورتی که این گیرنده‌ها، قبلا با فلزات مورد نیاز بدن مانند آهن و کلسیم اشباع شده باشند، بدن کمتر در معرض آلودگی با سرب قرار می‌گیرد برای جلوگیری از آلودگی زیاد با سرب بهتر است لبنیات بیشتری مصرف کنید که منبع غنی کلسیم هستند

• چرب و چیلی‌ها ممنوع!
در روزهایی که آلودگی هوا بسیار زیاد است، از غذاهای چرب به‌خصوص چربی‌های جامد حیوانی و گیاهی استفاده نکنید که مصرف چنین غذاهایی فقط باعث تشدید کاهش توان بدنی و ذهنی شما در طول روز خواهد شد. پس استفاده از تنقلات کم ارزش مثل چیپس، پفک و نوشابه‌های گازدار را بی‌خیال شوید که باعث اختلال جذب عناصر مفید در بدن می‌شود و می‌تواند اثرات منفی آلودگی هوا را تشدید کند. مصرف موادی مثل سوسیس و کالباس هم به دلیل داشتن مواد شیمیایی و نگهدارنده، علاوه بر این که به خودی خود مضر و سرطان‌زاست، برای ساکنان شهرهایی که هوای ناسالم دارد، به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود

• سیر و پیاز بخورید
سیر، پیاز و تره فرنگی، هر قدر هم که بوی آزاردهنده‌ای داشته باشند اما حاوی مقدار زیادی گوگرد هستند که می توانند از مخاط دستگاه تنفسی محافظت کنند

• نوشیدن آب زیاد فراموش نشود
نوشیدن زیاد آب به کلیه‌ها کمک می‌کند تا املاح اضافی از بدن خارج شود و ذرات آلودگی مدت کمتری در بدن باقی بماند

• خرید از وانتی ممنوع!
در روزهای آلودگی هوا نباید از وانتی‌هایی که میوه و سبزیجات تازه را در کنار خیابان‌ها می‌فروشند یا مغازه‌هایی که سبزیجات خود را بیرون از مغازه و در مسیر عبور خودروها می‌گذارند، میوه و سبزی بخرید.


فرستنده : خانم مهندس مژگان عقیلی
http://www.ttic.ir
بدون در نظر گرفتن علل افزایش آلودگی هوا اعم از بنزین نامرغوب، تولید خودروهای غیراستاندارد و ... ای کاش حالا که مسئولین راهکار مناسبی جز تعطیلی برای بهبود آلودگی شهر نمی یابند برخی از روش های زیر را ج...
تقسیم بندی آلاینده ها
1393/11/4
مؤسسه حفاظت از محيط زيست آمريكا EPA، شش آلاينده اصلي را به عنوان معيار انتخاب نموده و اينها را به دو دسته اوليه و ثانويه تقسيم كرده است. آلاينده‌هاي اوليه موادي هستند كه از منابع مستقيماً به هواي محيط وارد مي‌شوند و شامل پنج آلاينده منواكسيدكربن (CO)، دي‌اكسيدنيتروژن (NO2)، دي‌اكسيدگوگرد (SO2)، ذرات معلق با قطر كمتر از 10 ميكرون (PM-10) و سرب (pb) مي‌باشد. آلاينده‌هاي ثانويه به موادي اطلاق مي‌شود كه در اثر فعل و انفعالات موجود در هواي اطراف زمين بوجود مي‌آيد و در اين گروه مي‌توان از ازن (O3) نام برد.
 
- منواكسيدكربن (CO)
گازي است بيرنگ و بيبو ولي بسيار سمي. منبع اصلي توليد اين گاز اتومبيلها هستند. گاز منواكسيد كربن در هواي آزاد و به مقدار كم، زندگي بيماران قلبي و ريوي را به خطر مياندازد و در افراد سالم باعث سردرد، سرگيجه، خستگي زياد و تحريك اعصاب ميشود. استنشاق اين گاز در محيطهاي دربسته و سقفدار باعث خفگي و مرگ ميشود.

منواكسيدكربن حدود 220 برابر سريعتر از اكسيژن با هموگلوبين خون تركيب شده و توليد كربوكسي هموگلوبين ميكند. اين گاز نه تنها با اتصال به هموگلوبين مانع چسبيدن اكسيژن به آن ميشود، بلكه از آزاد شدن اكسيژن از اكسيهموگلوبين باقيمانده نيز جلوگيري ميكند.
به اين ترتيب نسوج بدن با كمبود اكسيژن روبرو شده و اعضاي حياتي بويژه قلب آسيب ميبيند، گذشته از اين منواكسيدكربن خود، به طور مستقيم نيز به سلولهاي قلب آسيب رسانده و به روند تنگي عروق سرعت ميبخشد.


- ذرات معلق(10-PM)
ذرات معلق با قطر كمتر از 10 ميكرومتر بدليل راهيابي به سيستم تنفسي تحتاني به عنوان شاخص اصلي مواد معلق در هوا معرفي ميشوند. بر اساس مطالعات، ذرات معلق در مقايسه با اكسيدهاي گوگرد و اكسيدهاي ازت براي سلامتي مخاطره آميزتر است و مقدار 10-PM در تشديد بيماريهاي قلبي _ ريوي، كاهش مقاومت سيستم ايمني بدن در مقابل بيماريها، از بين رفتن بافت ريه، آسم كودكان، مرگ و مير زودرس و سرطان نقش عمدهاي دارد.


- اكسيد هاي نيتروژن (NOX
دياكسيدنيتروژن كه بيشتر از ساير اكسيدهاي نيتروژن در هوا منتشر ميشود گازي است قهوهاي رنگ و بدبو كه به وسيله وسايل نقليه موتوري و كارخانجاتي كه از موتورهاي درونسوز استفاده ميكنند وارد هوا ميشود. اين گاز باعث تحريك چشمها و قسمتهاي عمقي ريهها شده و موجب بروز خستگي مفرط و افزايش موارد بيماري ميگردد. علاوه بر اين به گياهان نيز صدمات زيادي وارد ميكند.


- اكسيدهاي گوگرد (SOX)
دياكسيد گوگرد (SO2) كه بيشتر از ديگر اكسيدهاي گوگرد در هوا منتشر ميشود، گازي است بيرنگ و بدبو كه باعث تحريك مجاري تنفسي بخصوص حلق، بيني و حنجره شده و ايجاد برونشيتهاي مزمن، آسم و آمفيزم ميكند. منبع اصلي توليد اين گاز، احتراق گازوئيل و مازوت در منازل، كارخانجات و وسايل نقليه موتوري است.

دياكسيد گوگرد وقتي با بخار آب موجود در هوا تركيب ميشود تبديل به اسيد شده و بارش آن بصورت باران اسيدي، باعث خوردگي فلزات، سنگ و پارچه ميشود. اين گاز نيز همچون دياكسيدنيتروژن بر گياهان اثر گذاشته و باعث از بين رفتن آنها ميشود.


- ازن (O3)
ازن در اثر واكنشهاي فتوشيميايي توسط هيدروكربنهاي خروجي از اگزوز ماشينها و اكسيدهاي نيتروژن در اتمسفر بوجود ميآيد و به اين ترتيب جزء آلايندههاي ثانويه بشمار ميرود.

از جمله اثرات مضر اين آلاينده بر سلامتي انسان، سوزش چشم و ريهها ميباشد.آمارها نشان ميدهد كه حملات آسم در روزهاييكه غلظت بالايي از اين آلاينده مشاهده شده بطور مشخصي افزايش يافته است. ازن موجود در هوا آسيبهاي شديدي به كودكان، افراد سالخورده و افراد داراي ناراحتي تنفسي وارد ميكند. ازن همچنين موجب كاهش بازدهي محصولات كشاورزي و از بين رفتن جنگلها و اكوسيستم گياهي ميشود.


- هيدروكربنهاي فرار (VOCs)
برخي از بخارات هيدروكربنها در اتمسفر نقش بالقوهاي در تخريب سلامتي انسانها دارند. بنزن بعنوان يكي از مهمترين هيدروكربنهاي فرار با وجوديكه بعلت حلاليت بالا نقش عمدهاي در صنعت بعهده دارد ولي استنشاق آن موجب جلوگيري از تشكيل گلبول قرمز در مغز استخوان ميشود. منبع اصلي توليد بنزن، بنزين مورد استفاده در خودروهاست. در مواردي چند، سرطان خون (لوسمي) در افراديكه بعلت مسايل شغلي براي طولاني مدت در معرض بخارات بنزن بودهاند، گزارش شده است.
 
گردآوری : مرکز اطلاعات علمی و تخصصی حمل و نقل ترافیک

 http://www.ttic.ir/
مؤسسه حفاظت از محيط زيست آمريكا EPA، شش آلاينده اصلي را به عنوان معيار انتخاب نموده و اينها را به دو دسته اوليه و ثانويه تقسيم كرده است. آلاينده‌هاي اوليه موادي هستند كه از منابع مستقيماً به هواي محي...
بیشترین آسیب قلبی با ریز‌ترین ذرات آلوده‌کننده هوا
1393/11/4
ریزترین ذرات آلاینده هوا که از اگزوز ماشین‌ها خارج می‌شود، ممکن است خطرناک‌ترین ماده برای سلامتی قلب باشد.
به گزارش هلث‌دی‌نیوز ذبر اساس تحقیق جدیدی که در دانشگاه یو‌سی‌ال‌ای در لوس آنجلس انجام شده است، آلودگی هوا با ذراتی که اندازه‌ای در حد یک هزارم قطر موی انسان را دارند، باعث ایجاد پلاک‌های مسدودکننده در شریان‌ها می‌شوند.
براساس این تحقیق که نتایج آن در شماره 17 ژانویه نسخه آنلاین نشریهCirculation Researchمنتشر شده است، این ذرات با از بین‌بردن اثرات محافظتی کلسترول خوب (لیپوپروتئین با تراکم بالا HDL=) باعث سخت‌شدن و انسداد شریان‌ها می‌شوند.
پژوهشگران در این تحقیق برای پنج هفته موش‌‌ها دارای میزان بالای کلسترول خون را در معرض دو نوع ذرات آلاینده هوا، یک بزرگتر با اندازه 2 میکرومتر و یکی ذرات بسیار ریز با اندازه کمتر از 0.18 میکرومتر قرار دادند، سپس آنها را باموش‌هایی که در معرض هوای تصفیه‌شده قرار داشتند، مورد مقایسه قرار دادند.
موش‌های در معرض ذرات بسیار ریز 25 درصد بیشتر از موش‌های در معرض ذرات درشت‌تر و 55 درصد بیشتر از موش‌های در معرض هوای تصفیه‌شده به پلاک‌های مسدودکننده شریانی مبتلا شده بودند.
دکتر جسوس آرائوجو مدیر مرکز کاردیولوژی زیست‌محیطی در دانشگاه یو‌سی‌ال‌ای و سرپرست این تحقیق در این باره گفت: "این نتایج بیانگر آن است که ذرات بسیار ریز سمی‌ترین آلاینده‌های هوا از لحاظ ایجاد عوارض قلبی-عروقی هستند.
سازمان حفاظت محیط زیست آمریکا درباره میزان ذرات ریز آلاینده در هوا مقرراتی وضع کرده است، اما میزان ذرات بسیار ریز – در حد نانومتر، یک میلیونیوم متر- را پایش نمی‌کند .

منبع : همشهری آنلاین
http://www.ttic.ir
ریزترین ذرات آلاینده هوا که از اگزوز ماشین‌ها خارج می‌شود، ممکن است خطرناک‌ترین ماده برای سلامتی قلب باشد. به گزارش هلث‌دی‌نیوز ذبر اساس تحقیق جدیدی که در دانشگاه یو‌سی‌ال‌ای در لوس آنجلس انجام...
بی خبری از آمار تلفات آلودگی هوای کلانشهرها
1393/11/4
حوادث مرگبار آلودگی در ۴ کلانشهر دنیا
آلودگی هوا در کلانشهر ها سالانه تعداد زیادی از شهروندان دچار بیماری های تنفسی و مرگ تدریجی می کند، مسئله ای که در کلانشهر های دیگر دنیا نیز به وقوع پیوست اما کنترل شد.
محمد حسین نجاتی: آلودگی هوا در کلانشهر های بزرگ دنیا طی 50 سال اخیر حوادث مرگباری را رقم زده است.شهر های بزرگی همچون لندن در انگلیس، لوس آنجلس در آمریکا، توکیو در ژاپن بوپال در هند و مکزیکوسیتی در کشور مکزیک در نیم قرن شاهد بیشترین تلفات آلودگی بودند. البته این کشور ها طی 20 سال گذشته با توسعه حمل و نقل عمومی ، بالا بردن بردن کیفیت سوخت و اتومبیل های شخصی و خارج کردن کارخانه های صنعتی از شهر های بزرگ توانستند آلودگی هوای شهر های خود را کنترل کنند.
هوا یکی از پنج عنصر ضروری (هوا، آب ، غذا ،گرما ، نور) برای ادامه حیات انسان است . هر فرد روزانه نزدیک به 22000 بار تنفس می کند و تقریبا به 15 کیلوگرم هوا در روز نیاز دارد.معمولا انسان می تواند به مدت 5 هفته بدون غذا و مدت 5 روز بدون آب زنده بماند . اما نمی تواند بدون هوا حتی 5 دقیقه زنده بماند. اگر چه هوا در سطح زمین به فراوانی موجود و قابل دسترس است.اما حاوی مقادیر زیادی ناخالصی است.
تمام ناخالصی هائی که در هوای استنشاق شده وجود دارد به سلامت انسان آسیب نمی رساند و این بستگی به چند عامل دارد از جمله نوع ناخالصی و درصد آن در هوا .
در ایران اگرچه تا کنون هیچ آمار رسمی در رابطه با میزان تلفات آلودگی هوا در کلانشهر هایی مانند تهران، مشهد و اصفهان اعلام نشده است اما تجربه کلانشهر های بزرگ دنیا نشان می دهد، آلودگی هوا می تواند منجر به تلفات جانی زیادی برای شهروندان کلانشهرها باشد.

مرگ 4 هزار نفر در سال 1952 در لندن
از 5 تا 9 دسامبر سال 1952 یک توده هوای پرفشار موجب بروز وارونگی دما و مه بر فراز شهر لندن گردید.بعلت وارونگی حرارتی در سطح پائین ، سکون هوا ،دود و دی اکسید گوگرد 4000 نفر از مردم جان خود را از دست دادند و چندین نفر بعلت ابتلا به بیماریهای تنفسی بستری شدند.به طور مشابه در ژانویه سال 1956 و دسامبر سال 1962 پیشامد های ناگوار آلودگی هوا در لندن اتفاق افتاد و صدها نفر از مردم جان خود را ازدست دادند.

مرگ 2 هزار نفر در لوس آنجلس در دهه 70
شهر لوس انجلس بر روی یک دشت در ساحل رودخانه در قسمت جنوبی ایالت کالیفرنیا قرار گرفته است. ارتفاع زمین به تدریج از خط ساحلی به طرف کوههای شرقی افزایش می یابد به طوریکه در فاصله 50 کیلومتری دارای ارتفاع 600 متر است. گازهای زیان آور که از هزاران دستگاه اتومبیل آزاد شده اند بعلت هوای پایدار در اتمسفر محبوس شدند. پدیده وارونگی حرارتی غلظت گازهای خروجی اتومبیل را در هوا افزایش داد که در نهایت منجربه تشکیل مه دود فتوشیمیائی و پراکسی استیل نیترات(PAN) گردید که باعث کاهش میزان دید ، تحریک و سوزش چشمها و صدمه به گیاهان گردید. آمار ها نشان می دهد این شهر در اوایل دهه 70 میلادی در یعنی 40 سال پیش بیش از 2 هزار نفر به علت آلودگی هوا در این شهر جان خود را از دست دادند.

مشکلات تنفسی در توکیو و بیماری 6 هزار شهروند
در بامداد هجدهم ژوئن سال 1970 مه غلیظی که بر فراز شهر توکیو تشکیل شده بود منجر به افزایش مقدار اکسیدان های اتمسفر شد.در اثر این پدیده 6000 نفر از مردم دچار سوزش چشم ،زخم گلو و مشکلات تنفسی شدند. اکسیدان فتو شیمیائی با دی اکسید گوگرد واکنش داده که باعث تشکیل مه اسیدی شده که سبب تحریک و سوزش چشم شد.
آلودگی صنعتی در بوپال هند و مرگ دو هزار و پانصد شهروند
در بامداد روز سوم دسامبر سال 1984 ، 30 تن گاز سمی ایزوسیانات از تانک ذخیره بعلت نقص سیستم به اتمسفر آزاد شده بود. بیش از 2500 مورد مرگ اتفاق افتاد و یک صد هزار نفر از مردم بشدت دچار سرفه ، تورم ملتحمه ، مشکلات تنفسی و نارسائی قلبی شد.
منبع  : خبر آنلاین
 http://www.ttic.ir
حوادث مرگبار آلودگی در ۴ کلانشهر دنیا آلودگی هوا در کلانشهر ها سالانه تعداد زیادی از شهروندان دچار بیماری های تنفسی و مرگ تدریجی می کند، مسئله ای که در کلانشهر های دیگر دنیا نیز به وقوع پیوست ا...
آلودگی هوا چیست؟
1393/11/4
آلودگى هوا به معناى مخلوط شدن هوا با گازها،قطرات و ذراتى است که کیفیت هوا را کاهش مى‌دهند.
در شهرها، ماشین‌ها و اتوبوس‌ها، هواپیماها و نیز صنایع و ساختمان‌سازى ممکن است باعث آلودگى هوا شوند.
در خارج از شهرها غبار حاصل از شخم زدن زمین به وسیله تراکتورها، ماشین‌ها و کامیون‌هایى که در جاده‌هاى شنى یا خاکى مى‌رانند، ریزش کوه و دود حاصل از آتش سوزى بیشه‌ها و مزارع باعث آلودگی‌هوا می‌شود.
یک عامل مهم دیگر آلودگى هوا در اغلب شهرهاى بزرگ گاز ازن در سطح زمین است. ازن در سطح زمین هنگامی تشکیل می‌شود که گازهاى آلاینده حاصل از اتومبیل‌ها  و سایر وسائلى که سوخت مصرف مى‌‌کنند با نور خورشید واکنش مى‌کند؛ در نتیجه گاز ازنی به وجود می‌‌‌‌آید که براى انسان سمى است.
این گاز ازن در شرایط  ساکن بودن هوا، درخشندگى نور خورشید و آب‌وهوای گرم بیشتر به وجود می‌‌آید. این ازن در سطح زمین را نبایدبا "ازن خوب" که کیلومترها بالاتر در قسمت فوقانى جو  زمین قرار دارد و اشعه ماوراء بنفش مضر خورشید را جذب می‌کند اشتباه گرفت.
اگزوز اتومبیل در شهرها آلاینده‌های متعددى را از خود خارج مى‌کند از جمله مونوکسیدکربن، دی اکسید نیتروژن، دى‌اکسید گوگرد، ذرات معلق از جمله ذرات کوچکتر ١٠ میکرومتر،بنزن، فرمالدئید، هیدروکربن‌های چندحلقه‌ای.
آلودگى هوا چه علائمى در فرد ایجاد مى‌کند؟
آلودگی هوا می‌تواند باعث تحریک چشم  و گلو و ریه‌ها  شود. سوزش چشم سرفه و احساس سنگینى در  سینه در هنگام قرار گرفتن در معرض آلودگى شدید شایع است.
افراد مختلف واکنش‌های متفاوتى به آلودگى هوا نشان می‌دهند.برخى ممکن است از احساس سنگینى در قفسه سینه و سرفه شدیداً ناراحت باشند و برخى دیگر ممکن است هیچ واکنشى نشان ندهند و متوجه آلودگى هوا نباشند.
با توجه به اینکه ورزش و فعالیت جسمى نیاز به تنفس سریع‌تر و عمیق‌تر دارد، ممکن است باعث تشدید علائم فوق شود. بیمارانى که مبتلا به بیمارى قلبى مانند آنژین صدری، بیمارى هاى ریوى مانند آسم یا آمفیزم هستند، معمولاً حساسیت بیشترى به آلودگى هوا دارند و زود تر از دیگران متوجه آن مى‌شوند.
تاثیر آلودگى هوا بر سلامتی
خوشبختانه در اغلب افراد سالم با برطرف شدن آلودگى هوا علائم ناشى از آن هم برطرف مى‌شود. اما برخى افراد حساسیت بیشترى به اثرات آلودگى هوا نشان دهند.
ریه‌هاى کودکان ممکن است با میزان کمتر آلودگى هوا احساس ناراحتى کنند. کودکان در مناطق داراى هواى آلوده بیشتر دچار برونشیت و گوش‌درد مى شوند.
مبتلایان به بیمارى قلبى یا ریوى با شدت بیشترى به هواى آلوده واکنش نشان مى‌دهند.این افراد در طول دوره آلودگى شدید هوا باید فعالیت‌هاى خود را در بیرون خانه محدود کنند و مراقبت‌هاى‌ پزشکى بیشترى را خواستار شوند.
به غیر از مرگ و میرهاى ناشى از آلودگى بسیار شدید هوا در کوتاه‌مدت، هر روز بیشتر و بیشتر مشخص می‌شود که آلودگى هوا به مقدار کم در درازمدت می‌تواند اثرات زیان‌‌آوری بر روی انسان‌ها داشته باشد.[خطرات آلودگی هوا]
در مقابل آلودگى هوا چه باید کرد؟
به گزارش‌هاى روزانه سازمان هاى کنترل ‌کننده کیفیت هوا توجه کنید. در تهران مى توانید به وب‌سایت شرکت کنترل کیفیت هوا www.aqcc.org مراجعه کنید و وضع آلودگى هوا را به تفکیک مناطق مختلف شهر ببینید.
براى سنجش کیفیت هوا از معیارى به نام "ضریب کیفیت هوا"  (Air Quality Index=AQI) یا استفاده می‌شود که بر حسب شدت آلودگى از صفر تا ٥٠٠  درجه‌بندی می شود.این شاخص عمدتا میزان ازن در سطح زمین و ذرات معلق ( یه جز شمار گرده‌‌های گیاهی) را می‌سنجد، اما ممکن است اندازه دی‌اکسید گوگرد و دی‌اکسید نیتروژن هم در آن لحاظ شود.
این شاخص به علت حساسیت بیشتر امروزه جایگزین یک شاخص قدیمی‌تر یعنی "ضریب استاندارد آلودگی"(PSI) شده است.
AQI بالاتر از ١٠٠ نشان دهنده هواى ناسالم است. در صورتى که در منطقه زندگیتان AQI
از ١٠٠ بالاتر رفت  به خصوص اگر هوا آفتابى باشد یا به علائمى مثل سنگینى قفسه سینه، سوزش چشم یا سرفه دچار شدید خودتان را از هواى آلوده دور نگه دارید و اقدامات زیر را انجام دهید:
•    حتى المقدور در طول روزهایى که میزان آلودگى هوا بالاست در خانه بمانید. میزان بسیارى از آلاینده هوا در داخل خانه کمتر از خارج خانه است.
•    اگر مجبورید از خانه خارج شوید، کارهاى خود را صبح زود انجام دهید یا آنها را به پس از غروب آفتاب موکول کنید. این مسئله به به خصوص از لحاظ اجتناب از ازن تولید شده در نتیجه تابش نور خورشید در هواى آلوده شهرهاى بزرگ اهمیت دارد.
•    در شرایط آلودگى هوا از ورزش یا فعالیت جسمى شدید در خارج خانه اجتناب کنید؛ هرچه سریع تر تنفس کنید این هواى آلوده بیشترى را وارد ریه‌هاى خود مى‌کنید.این اقدامات معمولاً در کودکان و بزرگسالان سالم جلوى ایجاد علائم را خواهد گرفت. اما اگر در نزدیکى یک منبع آلوده کننده مشخص زندگى مى‌کنید یا بیمارى مزمن قلبى  یا ریوى دارید با دکتر خودتان مشورت کنید.
منبع : همشهری آنلاین

 http://www.ttic.ir
آلودگى هوا به معناى مخلوط شدن هوا با گازها،قطرات و ذراتى است که کیفیت هوا را کاهش مى‌دهند. در شهرها، ماشین‌ها و اتوبوس‌ها، هواپیماها و نیز صنایع و ساختمان‌سازى ممکن است باعث آلودگى هوا شوند. ...
آشنايي با پروتکل کیوتو
1393/11/4
پروتکل کیوتو پروتکلی برای "کنوانسیون چارچوب تغییر آب و هوای سازمان ملل" (UNFCCC) مصوب سال 1992 با هدف کاهش گازهای گلخانه‌ای عامل تغییر آب و هوای کره زمین است.
"کنوانسیون چارچوب تغییر آب و هوای سازمان ملل" در سال 1992 قدم بزرگی در پرداختن به مسئله گرمایش جهانی بود.
با افزایش مداوم میزان ورود گازهای گلخانه‌ای (GHG)به طور فزاینده‌ای روشن شد که تنها تعهد محکم و الزام‌آور کشورهای توسعه‌یافته برای کاهش ورود این گازها به جو می‌تواند پیام قدرتمندی به شرکت‌ها، جوامع و افراد بفرستد تا به مقابله با پدیده تغییر آب و هوا برخیزند. بنابراین مذاکراتی بر روی ایجاد پروتکلی الحاقی به این پیمان اغاز شد.
این پروتکل در 11 دسامبر 1997 در سومین کنفرانس اعضای UNFCCC در کیوتوی ژاپن به تصویب رسید. این پروتکل همان اهداف و نهادهای کنوانسیون را دارد، اما در حالیکه کنوانسیون کشورهای توسعه‌‌یافته را "تشویق می‌کرد" تا میزان تولید گازهای گلخانه‌ای ار کاهش دهند، بروتکل آنها را به انجام این کار "متعهد می‌کند".
از آنجایی که پروتکل توکیو تقریبا همه بخش‌های عمده اقتصادی را دربر می‌گیرد، فراگیرترین توافقنامه درباره محیط‌زیست و توسعه پایدار تا به حال شمرده می‌شود.
پروتکل توکیو پس از امضای روسیه، در 16 فوریه 2005 جنبه اجرایی به خود گرفت.
174 کشور تا نوامبر 2007 این پروتکل را امضا کرده‌اند. از این کشورها، 36 کشور توسعه‌‌یافته (به اضافه اتحادیه اروپا به عنوان یک عضو مستقل) که باید میزان خروج گازهای گلخانه‌ای را به میزان پنج درصد کمتر از حد آنها در سال 1990 کاهش دهند. این کشورها در مجموع مسئول 61.6 درصد گازهای گلخانه‌ای وارد شده به جو هستند.
این اهداف باید در یک دوره زمانی پنج‌ساله از 2008 تا 2012 تحقق یابد.
در میان کشورهای توسعه‌یافته تنها کشوری که هنوز این پروتکل را نپذیرفته است، آمریکا است. بیل کلینتون، رئیس جمهور پیشین آمریکا، ابتدا این پیمان را امضا کرد، اما کنگره‌ و مجلس سنای این کشور از موافقت با آن خودداری کردند.
137 کشور در حال توسعه از جمله برزیل، هند و چین پروتکل را امضا کرده‌اند، اما تعهدی جر پایش و گزارش میزان گازهای گلخانه‌ای تولیدی خود ندارند.

منبع : همشهری آنلاین
http://www.ttic.ir
پروتکل کیوتو پروتکلی برای "کنوانسیون چارچوب تغییر آب و هوای سازمان ملل" (UNFCCC) مصوب سال 1992 با هدف کاهش گازهای گلخانه‌ای عامل تغییر آب و هوای کره زمین است. "کنوانسیون چارچوب تغییر آب و هوای ...
ارتباط آلودگی هوا با دوچرخه سواری و پیاده روی
1393/11/4
ارتباط آلودگی هوا با دوچرخه سواری و پیاده روی               
میزان هوایی که با هر بار تنفس وارد ریه می شود بر حسب لیتر در دقیقه ، در حالت های مختلف ورزشی:
• در حالت استراحت و حال نشسته: 6
• در حالت پیاده روی عادی : 15
• در حالت دوچرخه سواری و پیاده روی تند: 30
• در حالت بالا رفتن از پله: 40-30
• در حالت پیاده روی خیلی تند یا دو آهسته و دوچرخه سواری در سر بالایی : 100-60
• در حالت دویدن : 100-60

سایت breathe-ezy.com که آمار بالا را منتشر کرده است در ادامه اضافه میکند که ورزش هایی که در هوای آزاد انجام میشوند و نیاز به تنفس شدید دارند مثل دوچرخه سواری، با وجود اینکه به سلامتی ریه ها کمک میکنند ولی در هوای آلوده تاثیر عکس دارند.

منواکسید کربن موجود در هوای آلوده که از اگزوز خودروها خارج میشود و بی رنگ و بی بو است ، پس از ورود به بدن انسان به گلبول های قرمز میچسبد و دیگر جایی برای ورود اکسیژن نمیگذارد، در نتیجه این گلبول ها دیگر قادر نیستند تا اکسیژن را به سلول های دیگر برسانندو این گلبول ها پس از مدتی ازبین میروند ، ورزشکارانی که در هوای آلوده به ورزش و در نتیجه تنفس شدید میپردازند ، پس از مدتی دچار سردرد و خستگی و کرختی می شوند.

با توجه به آمار و مطالعات دقیق ، میزان هوایی که در حالت های مختلف وارد ریه میشود و ارتباط آن با آلودگی هوا ، ورزشکاران (دوچرخه سواران، افرادی که پیاده روی میکنند) بیشتر در معرض خطر هستند.

منبع: http://www.breathe-ezy.com.au/Beijingairpollution.htm
گردآوری : مرکز اطلاعات علمی و تخصصی حمل و نقل ترافیک

 
http://www.ttic.ir
ارتباط آلودگی هوا با دوچرخه سواری و پیاده روی                میزان هوایی که با هر بار تنفس وارد ریه می شود بر حسب لیتر در دقیقه ، در حالت های مختلف ورزشی: • در حالت استراحت و حال نشسته: ...
اثرات نامطلوب ترافیک
1393/11/4
ترافیک تاثیرات محسوس و نامحسوس زیادی بر سلامتی و زندگی انسانها دارد.
آثار نامطلوبی فردی آن به شرح زیر است :
بیماری های جسمی :
- بیماری های پوستی/ ریوی/ گوارشی/ حسی شامل شنوایی، بویایی، چشایی، بینایی
- انواع حساسیتها
- پیداشدن غده های خوش خیم و بدخیم
- مسمومیت
- حالت تهوع / سردردهای مزمن / اسهال
- فشارخون بالا بر اثر تنگی رگ
- انقباض های ریوی / آسم
- بی خوابی
- سكتۀ مغزی یا قلبی بر اثر آلودگی هوا
- سرگیجه
- ناشنوایی های نابهنگام

بیماری های روحی و روانی:
- فشار عصبی
- افزایش پرخاشگری/ خشونت/ بالارفتن میزان تحریك پذیری
- حواس پرتی/ اختلالات فراموشی/ كم حافظگی
- بی حوصلگی
- آشفتگی
- اختلالات خلقی از قبیل كژخویی، افسردگی و بالارفتن میزان خودكشی
- اختلالات اضطرابی از قبیل هراس- وحشتزدگی
- خستگی روانی و كم خوابی

آثار نامطلوب اجتماعی و اقتصادی وزیست محیطی:
- نازیبا کردن چهره شهر
- افزایش پرخاشگری اجتماعی و آثار نامناسب اجتماعی آن
- تاخیر در انجام امور
- بالا رفتن هزینه ی «فرد – ساعت» افراد
- كاهش بازده افراد
- افزایش تصادفات و خسارات قابل توجه آنها
- هزینه های قابل توجه کنترل ترافیک
- آلودگی هوا ناشی از سوخت خودروها
- آلودگی صوتی ناشی از بوق/ موتورهای ماشین/ ترمز و به طوركلی افزایش صداهای ناهنجار
- آلودگی آب و باریدن باران سیاه و وارد شدن آن به منابع آبهای زیرزمینی
- آلودگی خاك
 
گردآوری : مرکز اطلاعات علمی و تخصصی حمل و نقل ترافیک

 
ترافیک تاثیرات محسوس و نامحسوس زیادی بر سلامتی و زندگی انسانها دارد. آثار نامطلوبی فردی آن به شرح زیر است : بیماری های جسمی : - بیماری های پوستی/ ریوی/ گوارشی/ حسی شامل شنوایی، بویا...
اثرات زیست محیطی آلودگی هوا
1393/11/4
- ‌بيماريهاي ناشي از آلودگي هوا:

- آمفيزم
اين بيماري در نتيجه انقباض لوله‌هاي برنشيال وتخريب كيسه‌هاي هوايي توسط آلاينده‌ها به وجود مي‌آيد و باعث كوتاهي نفس در فرد بيمار مي‌شود.
- برونشيت مزمن
از مشخصات اين بيماري سرفههاي پي در پي و جريان خلط مستمر در شخص مبتلا است. مواد آلوده كننده باعث تخريب مژكهاي مجاري تنفسي- كه مواد محرك را از ريه خارج مي كنند ֠شده و در نتيجه سرفه تنها راهي خواهد بود كه ذرات از ريه بيرون رانده شوند. در صورتي كه برونشيت مزمن درمان نشود، منجر به مرگ بيمار خواهد شد.


- حساسيت
مواد آلاينده ميتواند باعث عكسالعملهاي آلرژيكي مختلف از جمله آبريزش بيني، تنگي نفس، خارش پوست، اشك چشم و عسطههاي پي در پي شوند.


- آسم
عبارت است از مقاومت مجراي تنفسي در مقابل عبور هوا در يك حمله آسمي، مجاري تنفسي باريك شده و عبور هواي تنفسي به حداقل ميرسد و در نتيجه بيمار دچار تنگي نفس ميشود و همچنين ميتواند موجب انفاكتوس يا التهاب قلب ميگردد كه عمدتاً به صورت سينه درد، طپش قلب، تنگي نفس و اختلال در سيستم قلب ظاهر ميشود.


- سرطان ريه، معده و بيماريهاي قلبي
هر چندكه اين بيماريها مستقيماً و منحصراً مربوط به آلودگي هوا نيست، اما آلودگي هوا يكي از عوامل مهم به وجود آورنده و تشديد كننده آنها به حساب ميآيد.


- اثر آلودگي هوا بر گياهان
آلودگي هوا در متابوليسم (سوخت و ساز) گياهان نيز تأثير سوء داشته و ضمن ضعيف كردن گياه، موجب پديد آمدن امراض و آفات مختلف در آنها ميشود. اين مسئله بخصوص با گسترش روزافزون شهرها و تبديل مناطق روستايي و كشاورزي به مناطق صنعتي، فزوني مييابد. به طور كلي اثر ناشي از آلودگي هوا بر گياه ميتواند به صورت ظاهر شدن لكههاي خشكيده در برگ، از دست دادن رنگ، كاهش رشد گياه، كاهش محصول و حتي از بين رفتن گياه نمايان شود.

توجه به نقش مهم گياهان در پاكيزگي هوا سبب شده تا اقداماتي جدي در حفظ و نگهداري و افزايش فضاهاي سبز صورت گيرد. با اين همه آلودگي هوا براي گياهان خطري جدي محسوب شده و فضاهاي سبز را تهديد به نابودي ميكند. بنابراين دادن آگاهي به مردم و انجام اقدامات جدي و سريع براي جلوگيري از تخريب بيش از پيش جنگلها و منابع طبيعي و ايجاد فضاهاي سبز امر حياتي است.


-  اثرات جوي

- وارونگي دما
معمولاً در لايه پايين جو، درجه حرارت هوا با افزايش ارتفاع كاهش مييابد، بنابراين طبيعي است كه يك حركت صعودي هوا به وجود ميآيد و آلودگيها را با خود به طبقات بالاي جو برده و از محل تنفس دور ميسازد. اما در بعضي شرايط جغرافيايي خاص ֠مانند احاطه شدن يك شهر به وسيله كوهها ֠يك لايه هواي گرم، همچون سقف شيشهاي كه بالاي شهر را پوشانده باشد، هواي سرد پايين را محبوس ميكند و مانع از بالا رفتن و دور شدن آلودگي از سطح شهر ميشود. در اين حالت جريان هوا بر عكس شده و باعث پايداري بيشتر هوا و تراكم گازهاي آلاينده تا حد بسيار خطرناك ميشود كه به اين حالت وارونگي جوي اطلاق ميشود. متأسفانه تهران بيش از دو سوم روزهاي سال (حدود 250 روز) با پديده وارونگي جوي روبرو است. اين حالت بيشتر در پاييز و زمستان روي ميدهد.


- اثر گلخانهاي (Green House Effect)
فعاليت و تحركت جو زمين نتيجه جريان مداوم انرژي از خورشيد به زمين و از زمين به فضاست. حدود 3 درصد از انرژي خورشيد، دوباره به فضا منعكس ميشود و قسمتي از اين انرژي منعكس شده، به وسيله گازهاي معروف به گازهاي گلخانهاي - شامل دياكسيدكربن، متان و اكسيد نيترو و غيره ֠دوباره به سطح زمين بازتابانيده ميشود. اين پديده كه به اثر گلخانهاي معروف است، خود باعث افزايش درجه حرارت در مناطق آلوده ميشود. در هواي محبوس، ميزان آلودگي نيز بيش از پيش افزايش يافته و به دنبال آن خطرات ناشي از آلودگي نيز تا ميزان قابل توجهي بالا رفته و شهرنشينان را به طور جدي تهديد ميكند. بديهي است در صورت كاستن از گازهاي گلخانهاي با از بين بردن و يا محدود كردن منابع توليد كننده آن ميتوان از بروز اثر گلخانهاي و خطرات ناشي از آن جلوگيري كرد.


-  بارش اسيدي
بارش اسيدي ، به باراني اطلاق ميگردد كه نسبت به باران معمولي اسيديتر است (6/5 PH) معمولاً خصوصيات اسيدي آب توسط PH اندازهگيري ميشود كه گسترة طبيعي آن بين 5/6 تا 5/8 قرار دارد. اگر PH باران كمتر از 6 باشد، به عنوان بارش اسيدي منظور ميشود. اسيدي شدن آب باران به علت آلودگي وسيع هوا با توجه به گسترش صنايع و افزايش تردد خودروها ميباشد. از اين رو به منظور اجتناب از بارش اسيدي، برنامهريزي مناسب ضرورت دارد.
ضمن اينكه محل قرار گرفتن صنايع در يك منطقه يا يك كشور نيز نياز به بررسيهاي دقيق و حساب شده دارد.

به دليل فقدان برنامهريزي و پيشبيني وضع هوا پيرامون، بارش اسيدي، اكنون چندين كشور توسعه يافته با مشكلات بارش اسيدي مواجه هستند. درياچهها و جنگلها در مناطق حاصلخيز (پرباران) اروپا، كانادا، آمريكا و جنگلهاي آلمان غربي تحت تأثير عوارض سوء بارش اسيدي قرار دارند. در هند نيز بارش اسيدي در بمبئي گزارش شده است.

اكسيدهاي گوگرد، نيتروژن و هيدروكربنها پارامترهاي اصلي كمك كننده به بارش اسيدي هستند. مقادير عظيمي اكسيدهاي گوگرد و نيتروژن از دودكشهاي واحدهاي صنعتي و نيز از اگزوز اتومبيلها به اتمسفر وارد ميشوند. سوزاندن سوختهاي فسيلي براي توليد انرژي، عامل اصلي (60-70 درصد) ورود اكسيدهاي گوگرد به اتمسفر است. ذوب سنگهاي معدن گوگرد بويژه سرب، روي و مس نيز عامل افزايش در مقدار اكسيدهاي گوگرد اتمسفر به شمار ميرود. عوامل اصلي اكسيدهاي نيتروژن، آلايندههاي خروجي از اگزوز اتومبيلها، نيروگاهها و واحدهاي ذوب كننده هستند. زمانيكه اين آلايندهها در حضور رطوبت واكنش ميدهند، آلايندههاي ثانويه را تشكيل ميدهند.  اغلب آلايندههاي ثانويه حاصل از واكنشهاي فتوشيميايي از امواج خورشيدي انرژي مورد نياز خود را بدست ميآورند.


بارش اسيدي موجب اثرات زير ميباشد:
الف: بارش اسيدي باعث كاهش PH آب رودخانه و درياچهها ميشود كه اين امر نيز نابودي موجودات آبزي (ماهي و غيره) را در پي دارد و منجر به كاهش رشد پلانكتونها و تكثير ماهيها ميشود. تغيير در PH مانع از بيرون آمدن ماهيها از تخم ميشود. جلبكهاي سبز و چندين نوع باكتري كه براي ادامة حيات موجودات آبزي ضروري هستند، در محيط اسيدي قادر به ادامه بقاء و حيات نيستند.

ب: بارش اسيدي براي جنگلها و مراتع مضر هستند. بارش اسيدي به برگهاي درختان صدمه زده و فرسايش سطح برگ را تسريع ميكنند. رشد برگها به علت اسيديته بالا كاهش مييابد. زمانيكه رشد برگها تحت تأثير بارش اسيدي قرار ميگيرد، نابودي گياهان سبز نيز حاصل ميشود.

ج: اسيديته بر روي خاك تأثير ميگذارد. يك عنصر مغذي براي گياه نظير پتاسيم به تدريج از خاك شسته و خارج ميشود. تحت شرايط اسيدي، فلزات سمي براي گياه در خاك انباشته ميشوند.

د: همچنين بارش اسيدي فعاليت ميكروبهايي را كه مواد آلي موجود در خاك را به عناصر مغذي مورد نياز گياه تبديل ميكنند، مختل مينمايند. زماني كه جمعيت ميكروبي كاهش پيدا ميكند، ميكروبها آنچنان قادر به تحمل محيط اسيدي خاك به علت بارش اسيدي نيستند.
 
گردآوری : مرکز اطلاعات علمی و تخصصی حمل و نقل ترافیک

http://www.ttic.ir
- ‌بيماريهاي ناشي از آلودگي هوا: - آمفيزم اين بيماري در نتيجه انقباض لوله‌هاي برنشيال وتخريب كيسه‌هاي هوايي توسط آلاينده‌ها به وجود مي‌آيد و باعث كوتاهي نفس در فرد بيمار مي‌شود. ...
10نقطه خيلي سياه روي زمين
1393/11/4
كمي ساده انگارانه است اما زمين را مي‌شود به يك آدم تشبيه كرد. جنگل‌هايي دارد كه مثل ريه‌هايش هستند، درياها و بيابان‌هايي كه شايد شبيه پوست باشند، شهرهايي كه فعاليتشان مثل سيگاركشيدن است و البته نقطه‌هاي سياهي كه چيزي كمتر از غده سرطاني برازنده‌شان نيست.
موسسه بلك اسميت در گزارش اخيرش 10 تا از اين نقطه‌‌هاي سياه را معرفي كرده‌است كه اصلاً هم متروك نيستند و انسان‌ها و ماشين‌ها در مجاورتشان به يك همزيستي مخاطره‌آميز تن داده‌اند. اينها عناوين برگزيدگان مسابقه آلوده‌ترين مناطق دنياست.
مقام اول: لينفن، چين
جمعيت در معرض خطر: 3 ميليون نفر
نوع آلاينده: زغال سنگ و ذرات معلق
منبع آلودگي: خودروها و صنايع
لندني که چارلز ديکنز در کتاب هايش توصيف کرده است در مقابل اين شهر دودزده استان شانگزي چين، طراوت يک پارک ملي حفاظت شده را دارد.
استان شانگزي، قلب کمربند زغال سنگ چين به حساب مي آيد و همين واقعيت، تپه هاي اطراف لينفن را به کلکسيوني از معادن قانوني و غيرقانوني زغال تبديل کرده است. اگر گذارتان به اين شهر افتاد، زحمت پهن کردن لباس به خودتان ندهيد چون در هواي پرزغال شهر، قبل از خشک شدن سياه مي شود. بدنيست بدانيد از 20 شهر آلوده دنيا، 16 شهر به جمهوري خلق چين متعلق است.
مقام دوم: تيان يينگ، چين
جمعيت در معرض خطر: 140 هزار نفر
نوع آلاينده: سرب و فلزات سنگين ديگر
منبع آلودگي: صنايع استخراج و فراوري فلز
تيان يينگ به عنوان يک شهر صنعتي- البته چين همين يک نوع شهر را دارد- بيشتر از نصف سرب اين کشور را توليد مي کند.
به يمن تکنولوژي نامناسب و نظارت نامناسب تر، بيشتر اين فلز سمي، سر از آب و خاک و جريان خون بچه هاي تيان يينگ در مي آورد و ضريب هوشي شان را کاهش مي دهد. با آنکه استانداردهاي سرب چين از آمريکا سفت و سخت تر است اما گندم اين شهر 24 برابر همين استانداردها سرب دارد. بين محيط زيست و صنعت ، ظاهرا صنعت براي چين سوگلي تر است.
مقام سوم: سوکيندا، هند
جمعيت در معرض خطر: 2 ميليون و600 هزار نفر
نوع آلاينده: کروم 6 ظرفيتي و فلزات ديگر
منبع آلودگي: صنايع استخراج و فراوري کروم
کروم 6 ظرفيتي فلز سنگين بي ملاحظه اي است که در توليد فولاد ضد زنگ و دباغي چرم به کار مي رود و تنفس و خوردنش سرطانزاست.
سوکيندا يکي از بزرگترين معادن روباز کروم دنيا را دارد و به همين مناسبت، مقدار کروم در 60 درصد آب آشاميدني اين شهر بيشتر از دوبرابر استانداردهاي جهاني است. بنا به تخمين يکي از سازمان هاي بهداشتي هند، 84.75 درصد مرگ و ميري که در نواحي معدني اين شهر اتفاق مي افتد به بيماري هاي ناشي از کروم مربوط مي شود. تخمين همين گروه از مقدار اقدامات انجام شده براي کاهش اين آلودگي، سرراست تر است: صفر.
مقام چهارم: واپي، هند
جمعيت در معرض خطر: 71 هزار نفر
نوع آلاينده: مواد شيميايي و فلزات سنگين
منبع آلودگي: تاسيسات صنعتي
وضع محيط زيست هند، در مجموع بهتر از همسايه بزرگش، چين است و اين موهبت البته به توسعه آرامتر و کندتر اين کشور برمي گردد.
ولي ظاهرا اين وضع، در شهرهايي مثل واپي- که در جنوب نوار 400 کيلومتري مناطق صنعتي هند قرار گرفته- رو به دگرگوني است. رشد و توسعه براي شهروندان واپي به قيمت گزافي تمام شده است: مقدار جيوه در آب هاي زيرزميني شهر، 96 برابر استانداردهاي سازمان بهداشت جهاني است و فلزات سنگين در هوا و خاک، با آسودگي گردش مي کنند. مقام چهارم اين فهرست، مرهم ناچيزي روي زخم اين مردم است.
مقام پنجم: لااورويا، پرو
جمعيت در معرض خطر: 35 هزار نفر
نوع آلاينده: سرب، مس، روي و اکسيد گوگرد
منبع آلودگي: صنايع استخراج و فراوري فلزات سنگين
بيشتر مردان لااورويا زندگي شان را از کار در معادن دامنه هاي آند مي گذرانند اما به احتمال زياد نمي دانند که سرب خون 99 درصد از فرزندانشان بالاتر از ميزان قابل قبول است و اين بي خبري بيشتر از همه به سود صاحبان آمريکايي کارخانه ذوب فلزي است که از 1922، آلاينده هايش را ارزاني مردم اين شهر کرده است.
بر اساس نمونه گيري سال 1999، سطح خوني سرب ساکنين شهر به طور متوسط 3 برابر استانداردهاي جهاني است. فعلا هيچ برنامه خاصي براي جلوگيري از خوشحالي صاحبان کارخانه وجود ندارد، اما حتي اگر آلاينده ها کاهش پيدا کند، سرب تا قرن ها در خاک لا اورويا باقي خواهد ماند.
مقام ششم: درژينسک، روسيه
جمعيت در معرض خطر: 300 هزار نفر
نوع آلاينده: مواد شيميايي شامل سارين و گاز وي- ايکس
منبع آلودگي: کارخانه هاي توليد سلاح هاي شيميايي
جنگ سرد مسابقه تسليحاتي شرق و غرب در دوره جنگ سرد، لکه هاي سياهي در سرتاسر قلمرو اتحاد شوروي سابق به جا گذاشته اما درژينسک با اختلاف زياد سياهترين لکه است.
اداره محيط زيست شهر تخمين مي زند که در فاصله سال هاي 1930 تا 1998 حدود 300 هزار تن زباله شيميايي به شکل غير استاندارد در درژينسک دفن شده است که اين فهرست شامل بعضي از خطرناکترين سموم عصبي است.سطح فنول و دي اکسين در آب قسمت هايي از شهر، 17 ميليون برابر (!) حد مجاز است.
بنابراين اصلا عجيب نيست اگر کتاب رکوردهاي گينس، درژينسک را به عنوان آلوده ترين شهر شيميايي دنيا معرفي کند.
مقام هفتم: نوريلسک، روسيه
جمعيت در معرض خطر: 134 هزار نفر
نوع آلاينده: ذرات معلق، اکسيد گوگرد، فنول و فلزات سنگين
منبع آلودگي: تاسيسات استخراج و فراوري نيکل
نوريلسک در سال 1935 به عنوان يکي از اردوگاه هاي کار اجباري سيبري متولد شد، اما در اين مدت ،شرايط زندگي اگر بدتر نشده باشد، بهتر نشده است.
بزرگترين مجتمع ذوب فلزات سنگين جهان، سالانه 4 ميليون تن کادميوم، مس، سرب، نيکل، آرسنيک، سلنيوم و روي وارد هواي شهر مي کند.
مقدار مس و روي موجود در هوا از بيشينه مجاز بيشتر است و همين باعث شده که مرگ و مير ناشي از بيماري هاي تنفسي در نوريلسک، بيشتر از کل آمار بقيه روسيه باشد. هوا آنقدر آلوده است که تا شعاع 48 کيلومتري کارخانه نيکل، هيچ درخت زنده اي وجود ندارد. حتي گياهان هم از نوريلسک گريخته اند.
مقام هشتم: چرنوبيل، اوکراين
جمعيت در معرض خطر: 5.5 ميليون نفر
نوع آلاينده: تشعشع راديواکتيو
منبع آلودگي: انفجار تاسيسات هسته اي
وقتي قسمتي از راکتور هسته اي چرنوبيل در 26 آوريل 1986 منفجر شد، تابش هاي راديواکتيو تاسيسات نيمه ويران، 100 برابر تشعشع بمب هاي هيروشيما و ناکازاکي بود.
امروز محدوده 30 کيلومتري دور راکتور، همچنان غير قابل سکونت است و 4000 مورد گزارش سرطان تيروئيد ميان کودکان روسي، اوکرايني و بلاروس در فاصله سالهاي 1992 تا 2002 شايد فقط يکي از يادگارهاي اين فاجعه باشد. تاثيرات آلاينده اين حادثه تا دهها هزار سال همچنان باقي خواهد ماند و خيلي ها احتمالا به احترام همين واقعيت ،چرنوبيل را بزرگترين سانحه صنعتي تاريخ مي دانند.
مقام نهم: سومگاييت، آذربايجان
جمعيت در معرض خطر: 275 هزار نفر
نوع آلاينده: مواد شيميايي آلي، نفت و فلزات سنگين
منبع آلودگي: تاسيسات صنعتي و پتروشيمي
استالين يکبار گفته بود که مي تواند اشتباهات طبيعت را تصحيح کند. کسي صحت و سقم اين ادعا را نمي داند اما طبيعت قطعا در تصحيح اشتباهات استالين راه درازي در پيش خواهد داشت.
وقتي کارخانه ها و تاسيسات صنعتي سومگاييت در جمهوري آذربايجان فعال بودند، هرسال 120 هزار تن مواد خطرناک مانند جيوه وارد هوا مي کردند. بيشتر اين کارخانه ها تعطيل شده اند اما موادآلاينده همچنان باقي است و کسي هم مسئوليتشان را به عهده نمي گيرد.
مقام دهم: کاب وي، زامبيا
جمعيت در معرض خطر: 255 هزار نفر
نوع آلاينده: سرب و کادميوم
منبع آلودگي: صنايع استخراج و فرآوري سرب
وقتي ذخاير غني سرب در سال 1902 نزديک کاب وي کشف شد، زامبيا مستعمره بريتانيا بود و بريتانيايي ها هم اهميت کمي به تاثير مرگبار اين فلز بر سلامت اهالي کشوري که اسمش را رودزياي شمالي گذاشته بودند، مي دادند.
البته در دهه هاي بعدي هم اتفاق خاصي نيفتاد و هرچند امروز آن تاسيسات فعال نيستند اما مقدار سرب در کاب وي همچنان نجومي است. نجومي يعني 5 تا 10 برابر استانداردهاي آمريکا که حتي مي تواند مستقيما باعث مرگ شود.
 http://www.ttic.ir
كمي ساده انگارانه است اما زمين را مي‌شود به يك آدم تشبيه كرد. جنگل‌هايي دارد كه مثل ريه‌هايش هستند، درياها و بيابان‌هايي كه شايد شبيه پوست باشند، شهرهايي كه فعاليتشان مثل سيگاركشيدن است و البته نقطه‌...